Larnaka – 5 największych atrakcji

Larnaka to cypryjski kurort, który zachwyca turystów łagodnym klimatem, pięknymi plażami i mnóstwem atrakcji dla całej rodziny. Znajdują się tu miejsca o wyjątkowym znaczeniu historycznym, wspaniałe obiekty sakralne oraz liczne obiekty o charakterze rozrywkowym. Przedstawiamy 5 największych atrakcji Larnaki!

1. Plaże

W miastach takich jak Larnaka co zobaczyć wybrać jest bardzo trudno. Ale kurort cechują niezwykłe plaże, które posiadają wyróżnienie Błękitnej Flagi – prestiżowego oznaczenia najlepiej przystosowanych, najczystszych i najbezpieczniejszych plaż. Z pewnością warto odpocząć na piaszczystej plaży McKenzie, która cechuje się łagodnym zejściem oraz spokojną, niemal pozbawioną fal wodą. Wypocząć możemy również na nieco oddalonej plaży Kastella oraz znajdującej się w centrum miasta plaży Finikoudes.

2. Słone Jezioro

Słone Jezioro to wyjątkowe miejsce, które latem niemal całkowicie wysycha pozostawiając błotnisty, pokryty solą teren. Jednak zimą miejsce to zmienia się w zbiornik wodny, nad którym możemy obserwować ogromną ilość gatunków ptaków – w tym piękne flamingi! Na brzegu jeziora znajduje się piękny meczet Hala Sultan ze zjawiskową wieżą minaretu i charakterystyczną kopułą.

3. Stanowiska archeologiczne

W pobliżu Larnaki znajdują się dwa ważne stanowiska archeologiczne: sięgająca XIII wieku p.n.e osada Kition oraz stanowisko Chirokitia. Chirokitia była neolityczną osadą sprzed 8 tysięcy lat, gdzie odkryto m.in. broń myśliwską, ozdoby z kości i kamienne narzędzia rolnicze. Większość z zabytków można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Larnace.

4. Zamek w Larnace

Cypryjski zamek wybudowany został na przełomie XII i XIII wieku. Niegdysiejsza budowla obronna dziś spełnia dwie rolę. Na zewnętrznym dziedzińcu funkcjonuje teatr, który wystawia spektakle pod gołym niebem. W środku zaś mieści się siedziba muzeum, gdzie podziwiać można bizantyjskie, naścienne malowidła oraz dużą ekspozycję archeologiczną.

5. Obiekty sakralne

W Larnace znajduje się wiele świątyń islamskich i chrześcijańskich. Poza wspomnianym już meczetem Hala Sultan zwiedzić możemy m.in. średniowieczny klasztor na Górze Krzyża Świętego oraz piękny, bizantyjski Kościół Angeloktistis z XI wieku.

 

Author: noclegi-bialydomek.pl