Van to nie tylko samochód – kilka słów o jeziorze w Turcji

Większość ludzi (zwłaszcza ta, która ani nie podróżowała za dużo po świecie, ani nie jest też szczególnie zainteresowana geografią) słysząc hasło „Van”, oczyma wyobraźni widzi leciwy samochód dostawczy o sporych gabarytach, lekko zjedzony przez korozję, o wątpliwym stanie zawieszenia i z radiem, które dziwnym trafem można dostroić na jedną jedyną stację, która na domiar złego gra jedynie disco polo.

Jezioro w Turcji na trzy litery

Jezioro Van (lub Wan – również taką formę zapisu można spotkać w niektórych źródłach) to tureckie jezioro, które twórcy krzyżówek upodobali sobie jako hasło.

Jest to największe i najgłębsze jezioro w całej Turcji, jest ono długie na około 120 kilometrów, jego obwód wynosi około 430 kilometrów, zaś jego powierzchnia to przeszło 3.750 km2, a głębokość jeziora to ponad 450 metrów! Podobnie jak cały region, w którym się znajduje, jezioro jest położone bardzo wysoko – znajduje się ono na wysokości ponad 1600 metrów nad poziomem morza, co – trzeba przyznać – robi wrażenie.

Van to jedno z największych na świecie jezior pozbawionych odpływów, a jako że woda z jeziora nie ma żadnego ujścia, poziom wód regulowany jest przez jedno z popularniejszych zjawisk zachodzących w przyrodzie – odparowywanie wód. Co prawda, Van miał kiedyś odpływ, niestety erupcja pobliskiego wulkanu Nemrut datowana na mniej więcej 250 tysięcy lat temu sprawiła, iż został on zatamowany (wulkan Nemrut po dzień dzisiejszy jest częstym celem wycieczek licznych turystów)

Pranie bez detergentu – kwestia zasad

Lista ciekawostek dotyczących tego tureckiego jeziora nie kończy się na jego głębokości, czy też umiejscowieniu. O Van warto wiedzieć również choćby to, że mimo iż do jeziora dopływają rzeki słodkowodne, to samo w sobie jest ono słone. Co więcej, ma ono bardzo silny odczyn zasadowy, przez co woda sprawia wrażenie jakby była oleista i śliska.

Mówi się wręcz, iż zasadowy odczyn jeziora jest na tyle silny, że w jego wodach można na spokojnie prać ubrania bez użycia żadnych detergentów! Van zamarza ponoć niebywale rzadko, pomimo umiejscowienia w okolicy, w której zimy nie należą do delikatnych.

 

Author: noclegi-bialydomek.pl